Rubriky
Bydlení

Využití a funkce solární plachty

Jak už bylo zmíněno, solární plachtu lze využít k ohřátí bazénové vody, působí velmi podobně jako obyčejné bublinkové fólie, ty jsou ale o dost jednodušší a lze tedy předpokládat, že i cenově dostupnější (záleží na druhu a typu). Solární plachty mají tu výhodu, že dokážou díky svému složení velmi dobře přitahovat a vstřebávat sluneční záření a tím pádem udržují ohřátou vodu přes den, ale i v noci, kdy funguje jako dobrý tepelný izolátor. Vhodné je pro zvýšení účinnosti volit plachty v tmavém odstínu, tedy konkrétně v černé barvě, které nám nahřejí vodu rychleji. Výběr správných solárních plachet volíme také podle typu bazénu. Na kruhové bazény, oválné, nebo ve tvaru obdélníku plachtu přizpůsobíme jeho tvaru. Důležité je shrnuto níže.
zastřešený bazén

Ochrana před nečistotami

Každý jistě zná pohled na napadané listí, větve, nebo dokonce plavající hmyz v bazénu. Tato pomůcka vám tedy pomůže efektivně zabraňovat vzniku těchto i jiných nečistot a usnadní vám práci a čas s jejich sběrem a složitým čištěním za pomocí různých chemických prostředků na následné odstraňování mikroorganismů a řas.

Bazénové čistící prostředky

Základem je udržovat hladinu chlóru do 0,5 mg/l. Pokud by byl obsah chlóru nad limit, je pravděpodobné, že by mohlo dojít k degradaci solární plachty a tím pádem i snížení její životnosti. Pokud bychom prováděli šokovou terapii chlórem, tak solární plachtu na hladině bazénu určitě nenechávejte.
znečištěný bazén

Skladování

Skladování solárních plachet je také nezbytnou součástí vaší péče. Důležité je dávat si pozor na přímé sluneční záření, které může způsobit prasknutí bublinek a tím pádem ji znehodnotit. Dále bychom neměli plachtu nechávat na vyhřátých místech, protože ji můžeme snadno spálit. V poslední řadě plachtu nesmíme nechat naopak zmrznout, teplota v místnosti by tedy neměla klesnout pod 10-5°C.

Závěrem

Po sezóně je nejlepší plachtu omýt vlažnou vodou, očistit zbylé nečistoty a uložit ji do místnosti s teplotou nad 10°C. Životnost solární plachty záleží na její tloušťce. Například plachty s tloušťkou 180 mikronů mají životnost okolo dvou let a naopak 360 mikronové až pět let. Délka její životnosti jde ruku v ruce s jejím uskladňováním a používáním.