Rubriky
Dovolená

Pokoj na hotelu příšerný. Co mám dělat?

Léto. To je období tepla, děti mají ve škole volno a toho využívají rodiče, kteří si berou v práci také volno, aby mohli své děti vzít někam na dovolenou a užít si tak alespoň někdy čas s rodinou. Je to období zábavy, tedy hlavně právě pro šťastlivce, kteří mají volno. Lidé jezdí na dovolenou si odpočinout a je to takové přirozené období pro trochu odpočinku, a to nejen u studentů, ale také u pracujících lidí. Lidé jezdí pryč buď na vlastní triko, nebo s cestovní kanceláří, která za ně vyřeší naprosto vše. Protože zamlouvat si hotel v Česku je mnohem jednodušší než někde v cizí zemi, proto lidé častěji volí cestovní kancelář, kde velmi často kromě pobytu v hotelu a různých zájezdů v daném termínu v dané destinaci mají i all inclusive a podobně, bývá to mnohdy více výhodnější než jíst někde po restauracích.

hotel

Někdy ale, pokud víte kde, je lepší právě naopak navštívit menší restaurace či si v apartmá vařit sám. Lidé jsou ale pohodlní a vybírají si cestovní kanceláře proto, že mají vše na jednom místě a nemusí nic zvlášť zařizovat. Cestovní kancelář, přes kterou si vyberete zájezd a pobyt má v domluvené pokoje vždy v pár hotelech. Nedá se to nijak ovlivnit, je už předem dáno, kde na pokoji budete, protože to vše zařizuje právě cestovní kancelář. Bohužel se velmi často stane, že podle fotek hotelu vidíte luxus, ale jakmile přijedete na místo, nemůžete údivem ani mluvit, a to ve špatném slova smyslu.

hotel

Špína, nevkusně zařízený pokoj a také špatné umístění pokoje, to vše se častěji a častěji stává, pokud si zarezervujete pokoj přes cestovní kancelář. Nabízí nádherné luxusní pokoje za výhodnou cenu v 5* hotelu. Pak tam přijedete a je to samá špína. I to se může stát. Co v takových chvílích dělat? Rozhodně se obraťte na obsluhu v hotelu. Postěžujte si na nevhodný pokoj, měli by vám dát náhradní. Pokud se tak nestane, zavolejte delegátovi, který v dané zemi zastupuje vaši cestovní kancelář. To by mělo zabrat, ale uvidíte, že trochu si postěžovat hotelu opravdu neuškodí a dají vám lepší pokoj, to si pište.

Rubriky
Dovolená

Vždy připraven

Už jako mála jsem vždycky snila jet na dovolenou k moři. Jako každé dítě. Vidět tu krásnou modrou hladinu, písečné pláže. Těšila se na sbírání mušlí a stavění hradu z písku. Ale bohužel to nikdy nevyšlo. Jelikož moji rodiče byli pracovně vytížení a v té době byli přednější jiné finanční výdeje, ale vždycky jsme na nějakou dovolenou jeli, třeba po Česku nebo Slovensku. A jak čas plynul, tak jsem dospěla a už mám své děti a budeme se chystat na dovolenou k moři. 

moře

Jako máma dvou dětí, je pro mě prioritou jejich bezpečí a tak už dlouho přemýšlím co vše musím přichystat do naši cestovní lékárničky. Je mi jasné, že i spousty věcí můžu koupit na místě, protože tam budou dostupné lékárny, ale přeci jen se může stát, že nebudou mít potřebné věci, které nám budou vyhovovat, tak chci být připravená. Mám napsaný takový krátký, stručný seznam na co všechno nesmím zapomenout a hlavně co je důležité. 

První věc, kterou mám zapsanou je určitě dětský opalovací krém, ale ten mám i ve variantě pro dospělé, aby jsme se ochránili před žhavím sluníčkem. Potom i krém na spáleniny. Dále mám nachystané nějaké sterilní obvazy a náplasti na bolístky. Nejdůležitější léky, které užíváme a bez kterých by jsme se neobešli. Co u mě nesmí chybět je Hemagel. Pro mě úžasná věc, která je snad na všechno od spálení po ty nejběžnější rány, ten nosím dá se říct neustále u sebe. Pak pro jistotu i nějaké léky na alergii, průjem a různé nežádoucí výkyvy. Kdo je připraven, není překvapen. Mám jen ty nejdůležitější věci, které považuji za správné a bez kterých by jsme se neobešli. Takže opravdu záleží na vás co si vše sebou přibalíte. My to máme jen takovou prevenci, kdyby náhodu. A spousta z vás určitě najde ještě další věci, které budete sebou k moři brát. 

lékárnička

Vše podstatné mám nachystané a zbytek si popřípadě pořídíme ve zdejších lékárnách, ale budu věřit, že tahle situace nenastane a my si tak dovolenou budeme naplno užívat. A jak se na dovolenou chystáte vy? Máte nějakou cestovní lékárničku, nebo sebou nic nevozíte? Jen důležité léky a zbytek si když tak pořídíte na místě ? 

Rubriky
Dovolená

V srdci Středozemního moře – Sardinie

Břehy Sardinie omývají hned tři moře: Tyrhénské, Sardské a Středozemní.  Zdejší vody byly odpradávna bohaté na ryby a další mořské živočichy. V každé epoše moře přinášelo do sardinských spíží cenné živočišné proteiny, ať už šlo o tuňáky, chobotnice, langusty, mušle, atd.
čisté moře
Mořským vodám okolo Sardinie se však nevyhnuly problémy, s nimiž se v posledních desetiletích potýká celý ekosystém Středozemního moře. I zde se tak projevily fatální nevratné změny, které přinášel lov vlečnými sítěmi.
Blýská se však již na lepší časy; snahou je provozovat rybolov udržitelným způsobem, který by co nejméně narušoval přirozenou biodiverzitu moře.
A tak v sardinských přístavech objevíte například malé rybářské lodě, na jejichž palubách jsou úhledně naskládané pasti – „vrše“, které jsou známé například z Chorvatska. Zde na Sardinii mají však válcovitý tvar a jsou zřetelně menší. Do těchto pastí se loví druh živočichů podle návnady. Dá-li se rybí maso, je největší šance, že do pasti bude vlákána opět ryba. Když je v pasti maso z korýše, je políčeno především na chobotnice.
Ryby na Sardinii nenaleznete jen v moři, ale i v mělkých lagunách poloslaných jezer. Ta jsou využívána nejen pro získávání mořské soli přirozenou metodou odpařováním, ale zejména k chovu ryb.
No, a když už na Sardinii zavítáte, nenechejte se připravit o lov tuňáků. U jižního pobřeží Sardinie můžete změřit svoji sílu a zručnost s obrovskými a bojovnými tuňáky modroploutvými.
rybaření na moři
Ale pozor! Nebude to jako při chytání ryb na Sázavě! Tuňáci s hmotností kolem 50kg jsou přímo „dynamitem“ na přívlačném prutu. Jsou to jedny z nejbojovnějších ryb nejen ve Středozemním, ale i v jiných mořích a oceánech.
V sezóně prý se loví kusy o hmotnosti 100 – 200 kg a údajně nejsou výjimkou ani giganti kolem 400kg.
Z hlediska komerčního rybolovu patří tuňáci mezi nejohroženější druhy ryb. Platí zde proto pravidlo „chyť a pusť“!
Za tímto, pro suchozemce nepředstavitelným dobrodružstvím, se můžete mj. vypravit na palubě lodi Blue Shark.