Mohou technologie někdy úplně nahradit lidskou práci?

Vědecko-fantastické filmy či knihy patří bezesporu k oblíbeným žánrům. Jejich výhodou je, že autor může popustit uzdu fantazii, aniž by se musel nechat příliš svazovat omezeními naší reality. To umožňuje zabývat se problémy, které se moou dnes zdát prakticky nereálné, avšak šance, že k oněm situacím někdy dojde, se každou novou technologickou vychytávkou zvyšuje.

 

Jedním z nich je svět, kde stroje, ať už klasické počítače či roboti, v práci naprosto nahradily lidi. Může to být v dobrém slova smyslu, kdy stroje pracují, zatímco lidé si jen užívají, nebo v tom horším, kdy se stroje rozhodnou, že lidé jsou zbyteční a pokusí se je vyhladit.

 

mechanika složitého stroje

 

Avšak ať už tak či tak, s postupujícím rychlým vývojem technologií se v mnohých lidech tvoří obavy, že jsme tomuto okamžiku blíže, než si autoři těchto příběhů představovali. Důkazem toho může být pokračující automatizace, kdy stále více procesů ve výrobě je prováděno právě automatickými přístroji, bez přispění člověka.

 

Hlavní obavou lidí pak je to, že již nebudou pracovní místa. A když nebude práce, nebudou ani peníze. A když nebudou peníze, nebude ani jídlo, oblečení, přístřeší a další věci, které k životu potřebujeme. Protože, buďme upřímní, šance, že vláda bude lidem v produktivním věku vyplácet peníze jen proto, že existují, je prakticky nulová.

 

moderní notebook

 

I proto je dobré zamyslet se, jak reálný tento černý scénář je. Skutečně nás mohou stroje jednou kompletně nahradit? V současné době zní odpověď, že nikoliv. Jistě, mohou zastat určité práce, avšak tím vytváří nové pracovní pozice.

 

Vždy totiž musí být někdo, kdo je vytvoří, kdo je opraví v případě poruchy a kdo je bude řídit a zadávat jim úkoly. A ten někdo musí být člověk. Zatím jsme totiž ještě nevymysleli takový přístroj, který by dokázal jednat mimo naprogramované akce, či dokonce dokázal improvizovat. To jsou zatím výlučně lidské vlastnosti, a právě díky nim budeme mít nad stroji vždy převahu.