Pískovačka a její druhy

Pískovačka neboli pískovací stroj je zařízení, které pohání velice jemný materiál (abrazivo) do takové rychlosti, že tento pak dokáže z různých tvrdých povrchů odstranit rez, starou barvu, vyčistí cihly od zaschlé malty nebo grafiti a mnoho dalších podobně užitečných věcí.

graffiti-1380108_960_720

Z hlediska principu fungování si můžeme tyto stroje rozdělit na injektorové a tlakové. Rozdíl je v tom, že u injektorových se abrazivo nasává pomocí podtlaku až v pistoli, zatímco u tlakových je mícháno už v samotném zařízení spolu se stlačeným vzduchem.

Pokud uvažujete o koupi tohoto užitečného pomocníka, budete se kromě tohoto hlediska řídit také tím, jak moc jej budete používat. Na jednorázovou práci jako je například renovace vlastního automobilu na vlastní pěst budete potřebovat jiný typ než na pravidelné stavební práce. Mezi jakými typy se tedy můžete rozhodovat?

car-984159_960_720

Aby bylo možné zařízení libovolně přenášet, bude se určitě hodit mobilní tryskací zařízení. Tyto mobilní pískovačky si můžeme rozdělit do několika dalších druhů:

  • Hobby zařízení využije každý kutil například na odstranění rzi, zmatnění skla, vyrytí názvu do kamene, renovování dřevěného stolu, dveří auta, keramických a kamených ploch a dalších. Jejich výhodou je nízká cena a malá náročnosti na vzduch, mezi nevýhody se ale řadí pomalejší výkon, během práce je navíc třeba provádět přestávky, přičemž zařízení může pracovat maximálně 2 hodiny denně.
  • Profi pískovačky jsou vyrobeny z velmi odolného materiálu, který zajišťuje plynulou práci i několik hodin denně. Jsou také rychlejší, umí zpracovat i těžká abraziva (ocel) a jsou zkrátka výkonnější. To se samozřejmě odrazí na vyšší ceně i spotřebě vzduchu.
  • Pískovací pistole se dá využít pouze na drobné práce. Mezi výhody patří snadná manipulace, rychlé použití a nízké náklady.

Dalším typem pak mohou být zařízení s nebo bez odsávání. Ty s odsáváním jsou mnohem ekonomičtější, protože abrazivo lze použít hned několikrát. Perfektní jsou také do uzavřených prostor, protože jsou bezprašné – mají v sobě zabudované odsávání. Práce s nimi je mnohem pohodlnější právě díky absenci prachu, jejich pořizovací cena se od toho ale samozřejmě odvíjí.

Podobné příspěvky