Ušetřete na provozu domácnosti a zachovejte si pohodlí!

I když si myslíte, že doma není třeba šetřit, protože doma chcete mít prostě pohodlí, určitě najdete několik věcí, které vás nijak neomezí, a přesto vám pomohou ušetřit nějakou tu korunu z rodinného rozpočtu. Pojďme se nyní podívat na pár věcí, které při procházení bytem uhodí do očí hned. V každé místnosti by se třeba dala najít alespoň jedna věc, kterou byste mohli změnit.
žena s knihou ve vaně
Koupelna a její nástrahy
Denní spotřeba vody pro jednu domácnost o čtyřech osobách činí téměř 500 litrů vody. To je necelých 15.000,- Kč ročně.
· Napouštění vany
Jako první, je třeba si říct, že vanu určitě sem tam ocení každý, ale už si určitě nikdo z nás neodpoví, zda je nutné se koupat v plné vaně každý den. Není to nutné a sprchováním ušetříte poměrně hodně vody. Sprchování vám může vyjít až o třetinu levněji, než vás vyjde jednou koupání. Při čtyřech osobách a čtyřech vanách denně je to už pěkný objem vody, který můžete ušetřit.
· Tekoucí voda při čištění zubů
I když se zdá, že je to čistě záležitostí dětí, není to tak zcela pravda. Velká řádka dospělých si při čištění zubů nevypíná tekoucí vodu. Pokud si čistíte zuby jen dvě minuty, které jsou tak nějak nutné, proteče vám až 20 litrů vody. Pokud však použijete například kelímek na vypláchnutí úst, můžete spotřebovat třeba jen tři deci vody na jedno čištění.
Toaleta také může zahýbat spotřebou vody
I když je to ožehavé téma, vezměte si, že na jedno spláchnutí toalety spotřebujete deset litrů vody. Při čtyřčlenné domácnosti tak může být průměrná denní spotřeba vody na splachování až 70 litrů. A teď si pojďme říct, proč asi mají v restauracích a jiných společenských zařízeních dvě možnosti splachování? Protože opravdu je to věc, na které se dá ušetřit. Pokud máte jednu nádrž, zvažte možnost pořízení nádrže se dvěma druhy splachování. V první chvíli však zkontrolujte protékání toalety. I když se to nemusí zdát, protékající záchod nás může připravit až o 150 litrů vody denně.
voda ze sprchy
Osvětlení domácnosti
Jednou z cest, jak ušetřit na výdajích za domácnost je, vybrat správné a energeticky nenáročné osvětlení. Protože v každé domácnosti jsou jiné požadavky na světlo, je potřeba dbát na jejich správný výběr a vybrat také správné úsporné žárovky .