CNC obráběcí stroje

Běžné jsou na ústupu

Abychom mohli vyrábět různé součástky, tak mnohdy se vyplatí zvolit metodu obrábění přes stroje jako je frézka a soustruh, které mají opravdu široké zastoupení. Umožňují nám z běžného polotovaru vyrobit i dost složitou součást, která má v praxi své uplatnění. Vše to začalo běžnými stroji, které jsou ovládány kompletně ručně. Samozřejmě k tomu je potřeba vědět jak na to. Musíme vědět, jaké nastavit otáčky, rychlost posuvu a další věci.

CNC výroba

Rozhodně je při jeho obsluze přínosná praxe, protože s tím se naše výsledky zlepšují a urychlují. Stále je zapotřebí být pečlivý, protože výrobek musí vždy splňovat požadované tolerance. Práce je to pro někoho zajímavá a klidně se jí věnuje celý život, přičemž takový profesionál to s nimi opravdu umí. Musíme na nich však stále dodržovat bezpečnost práce. Přeci jen se nám tu točí nějaké vřeteno, kde je riziko namotání. Proto je potřeba dodržovat bezpečnost a mít vhodný oděv.

Elektronické řízení

Tyto starší stroje už nejsou tolik k vidění jako dříve, protože dnes se z velké části přešlo na CNC. Není se čemu divit, protože je to velký krok kupředu, který umožňuje vyšší efektivitu výroby. Samozřejmě pořizovací cena není úplně nízká, ovšem postupem čase se vrátí, takže spoustě společnostem se nákup a provoz těchto strojů vyplatí. Nestojí tu člověk, který by všechno ovládal ručně, protože vše je řízeno elektronikou.

frézování čela

Takže někdo vytvoří program a obsluha stoje následně už jen mění a kontroluje kusy. Takto lze v sériové výrobě za jednu směnu vyrobit hodně součástek. Kromě CNC soustruhů a frézek jsou třeba i tímto způsobem řízeny brusky, které pracují s přesností na tisíciny milimetru, což už je opravdu malá hodnota. Když vše šlape, jak má, tak je takový stroj radost. Dá se jít ještě dál, protože se vyrábí obráběcí centra, kam třeba na pás vložíme obrobek a stoj se postará o jeho upnutí a vše ostatní, takže z něj vyjíždí hotový kus.