Rubriky
Bydlení

Co musíte udělat před chovem exotického zvířete?

Jistě víte, že chov netradičního mazlíčka není ničím nemožným. Existují přece lidé, kteří mají doma krokodýly, medvědy, kočkovité šelmy či opičky. Jenže aby se k chovu dostali, tak každý z nich musel projít velice dlouhým a administrativně složitým procesem a splnit mnoho podmínek.

Jestli patříte mezi ty, kteří jsou ochotní tím projít, aby se mohli svým exotickým miláčkem chlubit, tak si raději pořiďte nějaké neobvyklé plemeno psa či kočky. I když budete mít některé z exotických zvířat od malička, tak to nutně neznamená, že si ho dokonale ochočíte, protože i tak to stále bude divoké zvíře, které nebylo vyšlechtěno pro domácí použití tak jako pes. Tato zvířata jsou ovšem vhodná pro ty, kteří si na mazlení nepotrpí a více je zajímá pozorování daného druhu zvířete.

Jaké podmínky přesně musíte splnit?

Podmínek je mnoho, ale uveďme si alespoň některé z nich. Nejdřív musíte podat žádost o povolení k chovu zvířete vyžadujícího zvláštní péči. Jakých druhů zvířat se to přesně týká najdete ve Vyhlášce č. 411/2008 Sb. Musíte být samozřejmě plnoletí a musíte také danému živočichovi zajistit přiměřené podmínky k zajištění jeho fyziologických i biologických potřeb.

Místo, ve kterém bude váš mazel žít, musíte splňovat podmínky vydané Ústřední komisí pro ochranu zvířat. Když to splníte, získáte povolení na tři roky, které si poté můžete nechat prostřednictvím písemné žádosti prodloužit. Připravit byste se měli na prvotní návštěvu úředníka a poté na pravidelné kontroly.

Jestliže si vyberete živočicha, který patří mezi ohrožené druhy Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), tak se připravte na další úřednické kolečko. Tehdy totiž budete muset svou koupi nahlásit na příslušném referátu životního prostředí. A nenechte se mýlit, protože tam nepatří pouze velká zvířata. Najít mezi nimi můžete také některé druhy papoušků či želv.

Kde si nakonec zvíře pořídit?

Pokud se rozhodnete pro něco menšího, jako jsou suchozemské želvy, papoušci, některé druhy malých opiček, nebo třeba zvířata jako je nosál či surikata, tak je můžete najít i v některých zoo obchodech. Pro ty ostatní se budete muset vydat do cirkusů a zoologických zahrad, které někdy nabízí některá z jejich zvířat k prodeji.

Další možností potom soukromí chovatelé, kterých není v Čechách příliš, ale jsou také možností. A skvělou možností je také navštívit některou z chovatelských burz, kde můžete najít nejrůznější mazlíčky.