Rodinné neshody začínají u politiky

Neexistuje snad rodina, kde by aktuální politická situace nevyvolala přinejmenším vášnivou debatu. Spíš je zde vysoké riziko, že pokud na návštěvě u svých příbuzných zmíníte svůj pohled na současné politické dění, vysloužíte si ostrou kritiku. Samozřejmě existují výjimky, kdy se celá rodina shodne na (ne)schopnosti současné vlády, jenom já žádnou nejspíš neznám.

Rodinná večeře

Propastné rozdíly v politických názorech jsou patrné zejména mezi generacemi. Zatímco prarodiče si pochvalují finanční podporu od státu a přivítali by její pravidelné navyšování, generace vnoučat to vidí jinak. Staví se zásadně proti, podle jejich názoru, nesmyslnému zadlužování, které je pro ně především populistickým krokem, spíš než upřímně míněnou podporou.

I když se budeme snažit, vyhnout se politickým tématům při setkání s rodinou je téměř nemožné. Přesto však existuje možnost, jak to ustát v klidu a nerozhádat se až do dalších voleb.

Jako mladá a zajímající se generace, která bude muset s dopady současného politického hospodaření vypořádat, se sice cítíme oprávněni kritizovat. Na druhou stranu dobře víme, že starší generace bývá umíněná a přesvědčená o tom, že když celý svůj život odváděli peníze státu, teď si podporu zaslouží, bez ohledu na dopady do budoucna. Nemusíme souhlasit, ale měli bychom to respektovat. My máme znalosti, možnosti i čas se na důchod bez státní podpory připravit. Naši rodiče, a především prarodiče, už ne a jsou na systému plně závislí.

Matka a dcera

Vzpomeňte si na to, až zase se ve vás zase začne vařit krev, když si babička bude pochvalovat, jak jí přidali důchod. Budoucnost naší generace bude možná náročná, na druhou stranu to víme už dnes a máme čas se připravit. Nemá smysl to vyčítat našim prarodičům, nebo je dokonce obviňovat z nezodpovědnosti. Každá babička by pro svá vnoučata udělala první poslední, tak spolkněte námitku a užijte si společný čas.